Pühapäevapostitus ehk Juhuslike Juhtumiste Jada

Lugu sellest, kuidas ühe hajameelse pildiklõpsu ümber tekib... lugu ning sünnib uus replika

Eelmisel nädalal Eesti Rahva Muuseumi uurimissaali külastades tegin kiire põike püsiekspositsiooni, eesmärgiga üle vaadata mõned väljapanekus olevad õlarätikud. Mingi hetkeemotsiooni ajel pildistasin läbi vitriiniklaasi ka ühte põlle fragmenti, pööramata tähelepanu sellele, millise komplekti juures see oli või kuskohast kogutud. Esmaspäeval sain Raplamaa rahvarõiva nõuandekojast päringu sama põlle mustrikoopia valmistamise kohta. “See on saatus!” naeris mu klient, kui ütlesin, et olen esemest just juhuülesvõtte teinud.

Sel eripärasel mustril ei usu ma erilist müügihiti staatust olevat, kuid nägin võimalust õppida midagi uut, teha tutvust tavapärasest erineva mustrigraafika ja kompositsiooniga. Väljakutsele lisas võlu seegi, et ese ise on kättesaamatu ehk mõõta ei ole võimalik, vaadelda saab ainult läbi klaasi ning koopia joonistamiseks ongi ainult muis.ee lehel olev pilt, eseme kogumisinfo ning üksik ebapiisavas valguses tehtud kesise kvaliteediga foto.

Andmebaasi fotolt leidsin ühe enam-vähem sirge koha, mille järgi oli võimalik joonistada üksikud mustrielemendid. Pildi põhjal sai ligikaudselt määratud ka mõõtkava ning sellele vastavalt kohandatud korduvate mustrielementide arv. Ilmselgelt ei ole tegemist 1:1 koopiaga. Lisaks jätsin meelga sisse ühe ebatäpsuse - kes leiab, võib kommentaarides märku anda! Visuaalne sarnasus on olemas ning esmaspäeval saadan töösse esimese trükiproovi 121 g/m² kangal. Värviskeem on lihtne, punane ja must, kuigi mul on kiusatus vähemalt proovitrüki mustale lisada sinine alatoon. Siis jääb veel oodata mil õhuke 77 g/m² puuvillakangas taas trükipartneri valikusse saabub ning 15 esimest kangasoovijat oma põlled valmis õmblevad.

Püüan ajada seda joont, et nimetan taasloodud kangamustrid naisenimedega, leides mingit seost omanike või annetajatega. Kogumisandmete järgi kuulus põll annetaja Mari Altpere vanaemale, täpsustamata kas isapoolsele (Ann Altperre) või emapoolsele (Marri Tubal, esineb ka nimekuju Tuubel). Sellest perest on muuseumisse annetatud kokku 60 eset, üks kaunim kui teine (ema Liso pulmajaki ERM A566:168 leiab pärandipärlite seast) ning kahe teise põlle,  ERM A 566:147 ja ERM A:556:148 valmistajaks on märgitud Marri. Seega sai muster nime oletatava omaniku järgi.

*Kui kellegi on rohkem teadmisi või isiklikke sidemeid Haimre valla Metsküla Rätsepa talu perega, võib märku anda, mind hakkas lihtsalt huvitama. Muusemisse annetatud kallisvara saab näha, kui Eesti muuseumide veebivärav - Otsing (muis.ee) otsingulahtrisse ‘Isik’ trükkida Altpere, Mari

Kangas ei ole e-poe valikus veel saadaval, põllekupongi soovijad võivad jätta oma soovi sellesse ankeeti.
Pildid:
1. Kangamuster Marri
2. Foto Eesti Rahva Muuseumi püsiekspositsioonist
3. ERM  A 624:126
*pildid on klikitavad

Eelmine
Seitse sitsipõlle: Kirbla

Vastused puuduvad

Email again: